Alumni-webinar #2 Prijs voor Mondiaal Onderzoek 2024 - Pedro Henrique Dantas
Online

In deze nieuwe reeks alumni-webinars komen de vier ITG-winnaars van de Prijs voor Mondiaal Onderzoek aan het woord. De Prijs wordt jaarlijks uitgereikt door de provincie Antwerpen aan onderzoeksprojecten van master-na-masterstudenten van het ITG en andere instellingen voor hoger onderwijs. Ontwikkelingsrelevantie, kwaliteit en originaliteit van de masterscripties staan centraal bij de beoordeling. Met deze prijs moedigt de provincie Antwerpen mondiaal onderzoek aan.
In webinar #2 deelt MTM-alumnus en laureaat Pedro Henrique L. F. Dantas (Brazilië) zijn bevindingen uit zijn masterscriptie over het optimaliseren van een volledige genoomsequentiemethode (WGS) om Clade-I-uitbraken van het mpoxvirus (MPXV) te karakteriseren. In 2022 werd de wereld geconfronteerd met een uitbraak van mpox (voorheen bekend als apenpokken), een infectieziekte die zich vooral presenteert via huidletsels veroorzaakt door het mpoxvirus (MPXV, van Clade IIb). Het aantal mpox-gevallen stijgt momenteel sterk in endemische landen in Centraal-Afrika, zoals de Democratische Republiek Congo (DRC) en andere aangrenzende landen, dit keer veroorzaakt door Clade I MPXV (Ib). Virale volledige genoomsequentie (WGS) is een onmisbaar instrument geworden in het onderzoek naar mpox-uitbraken.
In zijn scriptie ontwikkelde Pedro een sequentieprotocol voor Clade I MPXV. Dit sequentieprotocol is goedkoper en heeft een kortere doorlooptijd vergeleken met reguliere protocollen, waardoor het uitermate geschikt is voor afgelegen gebieden waar de meeste uitbraken van Clade I MPXV plaatsvinden. Door dit protocol samen met onze partners te ontwikkelen, steunt het ITG genomische surveillanceactiviteiten die gericht zijn op het karakteriseren van de aanhoudende mpox-uitbraken in de DRC. In dit webinar presenteert Pedro de belangrijkste bevindingen en uitkomsten van zijn scriptie en licht hij zijn aanbevelingen en conclusie toe.
De vraag- en antwoordsessie wordt gemodereerd door zijn scriptiebegeleider Koen Vercauteren, die vragen uit het publiek zal beantwoorden en ervaringen uit andere contexten zal delen.
Deze webinar is voorbij. Je kan de opname hieronder bekijken.
Komende webinars
Deze webinar is voorbij, maar wellicht organiseren we binnenkort een nieuwe alumni webinar. Onze enthousiaste alumni bestijgen regelmatig het podium om hun verhalen en verwezenlijkingen met jou te delen.

Pedro Henrique Dantas
MTM-alumnus 2024 (Brazilië)
Pedro Henrique L.F. Dantas behaalde een Bachelor of Science in Biologie in Brazilië en een Master in Biotechnologie en Biowetenschappen aan FIOCRUZ, naast een MSc in Tropical Medicine aan het Instituut voor Tropische Geneeskunde in Antwerpen. Met een achtergrond in microbiologie en bio-informatica heeft hij een sterke interesse in de studie van infectieziekten. Op dit moment richt Pedro zich op de genoomsequentie van opkomende mpox-varianten voor een beter begrip van deze groeiende bedreiging.
Pedro stelt zijn masterscriptie voor, getiteld 'Optimizing a whole genome sequencing (WGS) method to characterize Mpox virus (MPXV) Clade I outbreaks', waarvoor hij de Prijs voor Mondiaal Onderzoek 2024 ontving.
Spread the word! Deel dit evenement op